Jak zarabiać na prowadzeniu bloga? Zarabianie w Internecie

Jak zarabiać na prowadzeniu bloga

Zarabianie w Internecie – Jak zarabiać na prowadzeniu bloga?

Żyjemy w czasach, gdy praca wcale nie musi być ciężka, a żeby dużo zarabiać nie potrzebujemy mieć najwyższego wykształcenia oraz dużego doświadczenia. Obecny rozwój technologii, pozwala ludziom na zarabianie w Internecie. Najprostszy sposób to blog, lecz jak zarabiać na prowadzeniu bloga?Pamiętamy najważniejszą rzecz, to nie jest artykuł, który sprawi że możecie rzucić waszą dotychczasową pracę i przenieść swój biznes do Internetu. Absolutnie nie! Często prowadzenie bloga to dla wielu osób forma dorobienia sobie do swojej pensji. Takie hobbistyczne zajęcie, dzielenie się swoimi własnymi opiniami, recenzowanie, które sprawia przyjemność i zasila portfel o dodatkowe kilka złotych.

Jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem bloga?

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej tematyki swojego bloga. Ważne, żeby to była dziedzina na której się znasz lub masz wystarczającą wiedzę, by dzielić się z nią z Twoimi czytelnikami. Może to być cokolwiek, nawet temat, który w Internecie jest już powielany wielokrotnie. Jeżeli określisz już tematykę swojego bloga, możesz przejść do wyboru oprogramowania, które umożliwi Ci łatwe zarządzenie witryną. Najchętniej wybieranym oprogramowaniem przez wielu jest WordPress i Ty też rozważ jego instalację. To bardzo prosty w obsłudze system zarządzania treścią, z ogromnym wsparciem ze strony społeczności. Ponadto WordPress umożliwia rozbudowę witryny, dzięki bazie darmowych jak i płatnych dodatków i motywów.

Kiedy już wybierzesz oprogramowanie, które będzie Ci towarzyszyć, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest wybór hostingu i zakup domeny. Na rynku istnieją firmy hostingowe, które udostępniają swoje serwery za darmo, lecz najczęściej są one bardzo ograniczone i wyświetlają wiele nieinteresujących reklam (a co najważniejsze, nie przynoszących Ci korzyści). Warto zainwestować te kilka złotych i mieć ładną, przejrzystą witrynę z własnymi reklamami, które przynoszą korzyści Tobie. Zakup domeny i wybór jej nazwy to również jest sprawa kluczowa, ważne by była oczywiście wolna, a jej nazwa wiązała się w jakiś sposób, z wybraną przez Ciebie wcześniej tematyką. Jest to inwestycja, która przy odrobinie wkładu własnego ma szansę dość szybko się zwrócić. Pamiętaj, że opłata za miejsce hostingowe nie jest jednorazowa.

Mam już działającą witrynę, jakie treści pisać na swojego bloga?

Oczywiście nie będzie tutaj zaskoczenia, gdy powiem Ci, żeby to były treści ściśle wiążące się z obraną tematyką bloga. Chodzi bowiem o to, że trzeba pokazać nowemu użytkownikowi, że warto wracać na Twoją witrynę, po nowe artykuły. Tutaj widzimy kolejny punkt, czyli regularne publikowanie treści. To ważny element, jeśli chcesz by użytkownicy powracali na Twoją witrynę po więcej interesujących ich artykułów. Nie zapominaj także o tworzeniu swoich własnych, unikalnych treści. Nie warto jest kopiować słowo w słowo treści od innych. Możesz się nimi najwyżej inspirować, lecz absolutnie nie kopiować, gdyż jest to nieeleganckie, a także nielegalne.

Kolejnym elementem ważnym dla Ciebie, mniej dla twoich czytelników, to słowa kluczowe. Słowa kluczowe to słowa, po których ma Cię wyszukać użytkownik w przeglądarce. Nie będę się tutaj wypowiadał o tym zbyt obszernie, w dobraniu odpowiednich słów kluczowych pomoże Ci wtyczka (dodatek) o nazwie Yoast SEO, który najważniejsze opcje oferuje za darmo. Zainstalują ją sobie i postępuj zgodnie ze wskazówkami, które daje Ci wtyczka. Ona zadba o poprawną czytelność i pozycjonowanie Twojego artykułu, a także bloga.
Pisanie poradników podnosi atrakcyjność bloga. Nie ma dla użytkownika nic lepszego, niż możliwość zaczerpnięcia cennej wiedzy z Twojego bloga. Dzięki temu budujesz sobie uznanie społeczności oraz samą społeczność.

Napisałem już kilka artykułów na bloga, na czym zarabiać i jak włączyć zarabianie na stronie?
Najlepszym i najwygodniejszym sposobem są reklamy. To one stanowią największy procent przychodów ze strony, w przypadku wielu największych blogów. Możliwość zamieszczenia reklam, bez umiejętności programistycznych oferuje Google AdSense. Wystarczy założyć konto lub połączyć już istniejące konto Google, następnie zgłosić swoją witrynę do programu AdSense, po poprawnej weryfikacji umieścić przesłany przez Google kod do wklejenia na stronę i wkleić go w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Pamiętaj jednak, żeby było to odpowiednie miejsce na reklamę, tak by nie kolidowało Ci ono z układem strony i nie było denerwujące dla użytkownika.

Wklejanie kodu reklamy do WordPress’a jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki Wygląd -> Widgety, a następnie do odpowiedniej sekcji przeciągniesz element o nazwie „Własny HTML”. Tam wklejasz otrzymany kod reklamy, zapisujesz zmiany i gotowe. Za kilkanaście minut Twoja reklama powinna pojawić się w wybranym miejscu. Możesz je także wklejać bezpośrednio do artykułów. W tym celu otrzymany kod musisz wkleić do edytora tekstu (tam gdzie piszesz artykuły). Pamiętaj jednak, że edytor musi pracować w trybie tekstowym (ten w którym widać wszystkie znaczniki HTML, a nie już sformatowany tekst), nie wizualnym!

Innym sposobem na zarobek są linki afiliacyjne. Są to takie linki, które przenoszą np. do sklepu, gdzie Twój czytelnik może zakupić jakiś przedmiot. Jeśli dokona on zakupu z Twojego linku, część zysku należy do Ciebie. Przykład takiego linku: Piszesz artykuł o nowym gadżecie, linkujesz do strony, na której możesz go zakupić (lecz nie zmuszasz do tego czytelnika, tylko go informujesz o takiej możliwości), ten klika w link, dokonuje transakcji, otrzymujesz procent zysku ze sprzedaży). Aby tworzyć takie linki afiliacyjne, musisz skorzystać z usług serwisów, które taką możliwość udostępniają (są to tzw. programy partnerskie).

Od czego zależy wielkość przychodu z reklam Google AdSense?

Przychody uwarunkowane są od wielu czynników. Najważniejsze z nich to ilość kliknięć w Twoją reklamę, stawka za kliknięcia i ruch na stronie. Mechanika działania AdSense nie jest szerzej opisana przez Google. Mamy tylko podstawowe informacje i wykresy, którymi powinniśmy się kierować. Od czasu do czasu Google stara się nam przesyłać wskazówki, pomagające zwiększać przychody z umieszczonych reklam.

Nie próbuj także klikać w swoje reklamy, gdyż nie jest to zgodne z umową Google. Takie działanie jest karane np. wyłączeniem reklam i zablokowaniem konta AdSense. Często też Google wychwytuje takie działania jako „Nieprawidłowy ruch” (nie zawsze nieprawidłowy ruch musi być spowodowany działaniami z waszej winy).

Podsumowanie artykułu – Jak zarabiać na prowadzeniu bloga

Zarabianie w Internecie to idealny sposób na dorobienie do swojej pensji. W zależności od tego jaki ruch będzie generować Twoja witryna, tyle będziesz zarabiać. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest utrzymanie uwagi odbiorcy i zachęcenie go do powrotu. Nie mniej jednak prowadzenie swojego bloga to świetna zabawa i wcale nie taka wymagająca finansowo. Przy „dobrych wiatrach” koszty utrzymania witryny mogą Ci się szybko zwrócić z nawiązką 🙂

Z mojej strony to wszystko, a Tobie życzę sukcesów w prowadzeniu własnego bloga, wielu odsłon i dużych przychodów z reklam i nie tylko. Mam nadzieję, że przekazywana Ci moja wiedza na temat tego jak zarabiać na prowadzeniu bloga, zostanie przez Ciebie spożytkowana. Powodzenia!

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*