Co zrobić gdy, gry na komputerze zacinają się?

Gry na komputerze zacinają się

Gry na komputerze zacinają się. Co robić?

Problem, gdy gry na komputerze zacinają się jest dość powszechny, szczególnie w przypadku starszych konfiguracji. Jednak nie w każdej sytuacji trzeba posuwać się do zakupu nowego sprzętu, aby niektóre tytuły działały lepiej. Czasami wystarczą bardzo proste zabiegi, o których albo zapominamy, albo nie wiemy jak je przeprowadzić.Zjawisko zacinania się gier następuje z różnych powodów. Zdarza się tak, że nasze ulubione tytuły otrzymują aktualizację, która ma poprawić jakoś gry, kosztem jej wydajności. W innych przypadkach jest tak, że komputer jest zakurzony, przegrzewa się, mamy jakiegoś wirusa lub źle skonfigurowany system operacyjny. W tym artykule przedstawimy wam kilka bardzo prostych porad, jak poprawić wydajność w grach, aby gry na komputerze nie zacinały się.

Brudny, zakurzony komputer lub laptop.

To najczęstszy problem, wśród użytkowników, którzy po prostu boją się samemu podjąć czyszczenia swojej jednostki, gdyż nie mają pojęcia jak to zrobić. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele i nie trzeba być specjalistom, aby taki zabieg wykonać (Uwaga! Jeśli masz urządzenie objęte gwarancją i są założone plomby, nie zrywaj ich! Oddaj urządzenie do serwisu).
Załóżmy że mamy komputer stacjonarny, w którym możemy zdjąć panel boczny obudowy (są to zazwyczaj 2 śrubki, które odkręcimy śrubokrętem lub nawet ręcznie). Warto zaopatrzyć się w sprężone powietrze. Jeżeli takowe już mamy na wyposażeniu,  to odłączamy komputer z prądu, zdejmujemy obudowę i czyścimy go z kurzu i innych brudów. Pamiętaj, żeby nie trzymać puszki z powietrzem do góry nogami lub na bok, gdyż zacznie się z niej uwalniać ciecz.

Dobrze wyczyść wnętrze z brudu w każdym zakamarku, szczególnie zadbaj o radiator na procesorze (aluminiowy pochłaniacz ciepła, do którego przyczepiony jest wiatrak), kartę graficzną oraz kości pamięci RAM (jeśli nie wiesz jak wyglądają te urządzenia, po prostu wyczyść wszystko dokładnie). Przyda się także sucha ściereczka, do wycierania kurzu z wnętrza obudowy. Rób to jednak ostrożnie, a najlepiej unikaj takich operacji na dywanie lub innej materiałowej podłodze, ponieważ możecie „strzelić” w komputer ładunkiem elektrostatycznym. Po zakończeniu czyszczenia zamknij obudowę, podłącz komputer do prądu i sprawdź czy sytuacja uległa poprawie.

Wirusy na komputerze.

Złośliwe oprogramowanie, które zainstalowało się na waszym urządzeniu, także może być powodem gorszej wydajności w grach i nie tylko. Taka sytuacja jest nie tyle uciążliwa, lecz także niebezpieczna! W przypadku podejrzenia istnienia na waszym komputerze wirusów, przeprowadź pełne oraz dokładne skanowanie antywirusem. Dokładne porady, dotyczące usuwania złośliwego oprogramowania, znajdziesz w naszym artykule „Jak usunąć wirusa z komputera?”.

Konfiguracja systemu operacyjnego.

Błędna lub niedokładna konfiguracja systemu operacyjnego, może spowodować, że gry na komputerze będą zacinać się. Trzeba wyłączyć kilka opcji w systemie, aby nieco zwolnić mocy obliczeniowej dla gier. Tych opcji w systemie jest cała masa, lecz najbardziej inwazyjny jest  Xbox DVR. W celu jego wyłączenia, należy przejść do aplikacji Xbox (można go znaleźć wpisując jego nazwę w wyszukiwarce systemowej), a następnie udać się do ustawień aplikacji, klikając w ikonę koła zębatego po lewej stronie okna. W ustawieniach, u góry znajdziemy zakładkę nazywającą się „DVR z gry”, gdy już do niej przejdziemy, należy wyłączyć opcje „Nagrywaj klipy z gier i zrzuty ekranu, używając DVR z gry. Po wykonaniu tych czynności, zamknij okno i sprawdź czy wydajność poprawiła się.


Aktualizacja sterowników do karty graficznej.

Sterowniki do kart graficznych to najważniejszy element, jeśli chodzi o płynność gier komputerowych. To właśnie sterownik odpowiadaj za to, jak wydajna będzie karta graficzna względem ogrywanego tytułu. Stara wersja sterownika, może skutkować tym, że wasz komputer nie będzie tak wydajny w nowszych lub wciąż aktualizowanych tytułach.
Aktualizacji można dokonać na kilka różnych sposobów. Można to zrobić ręcznie lub (co zalecam) automatycznie dzięki specjalnie przygotowanym programom od producentów kart graficznych.
Jeśli posiadamy kartę graficzną Nvidia lub AMD aktualizacja sterowników sprowadza się do pobrania programu: Nvidia GeForce Experience (dla kart graficznych Nvidia) lub Radeon Crimson ReLive Edition (dla kart graficznych AMD). To jaką kartę graficzną posiadamy w komputerze, można sprawdzić na obudowie lub wpisując „dxdiag” w wyszukiwarce systemowej Windows (zakładka „Renderowanie”). Po pobraniu i zainstalowaniu oprogramowania dla waszej karty graficznej, programy te same zweryfikują czy aktualnie zainstalowane sterowniki są aktualne. Jeżeli nie będą, należy będzie wykonać aktualizacje, zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi w programie.

Tylko dla posiadaczy laptopów: Ustawienia planu zasilania.

Te czynności dotyczą wyłączenie właścicieli urządzeń mobilnych jak np. laptopy gamingowe. Zdarza się tak, że domyślnie mamy ustawiony tryb zasilania na „Oszczędzanie energii” lub inny ograniczający wydajność waszego laptopa plan. W tym celu, należy przejść do ikonki stanu naładowania baterii (pasek zadań, po prawej stronie, obok daty i godziny), kliknąć na tę ikonę prawym przyciskiem myszki, a następnie wybrać opcje zasilania. Ukaże się nam okno, gdzie będziemy mogli wybrać interesujący nas plan zasilania, którym jest „Wysoka wydajność”.
Uwaga! W przypadku braku wyżej wspominanej opcji, należy wybrać przycisk (po lewej stronie okna) „Utwórz plan zasilania”, a następnie tam wybrać opcję „Wysoka wydajność”, nazwać swój plan dowolnie i kliknąć „Dalej” i „Utwórz”. Gotowe.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*