Jak możesz zostać nieświadomą ofiarą hakera?!

Jak możesz zostać nieświadomą ofiarą hakera
Zdjęcie: pixabay.com

Jak możesz zostać nieświadomą ofiarą hakera w kilka chwil? Zobacz sam!

Społeczność hakerska nie próżnuje i wykorzystuje wszystkie możliwości, aby zdobyć wasze hasła do kont bankowych czy profili społecznościowych. Czasami nieświadomie sami dajemy hakerom możliwość włamania się swojego konta. Jak możesz zostać nieświadomą ofiarą hakera? A może już nią jesteś? Zobacz jak to robią profesjonaliści oraz pół profesjonaliści.Wielu użytkowników portali społecznościowych zostaje ofiarą ataku hakerskiego. Najczęściej są to niczego nie świadomi ludzie, dla których internet to miejsce rozrywki, która czasem kończy się koszmarem. Zakładam że 90% osób czytających ten artykuł, będzie ogromnie zdziwiona czytając jak łatwo ktoś może włamać się do waszego konta na facebooku, instagrama lub co najgorsze konta bankowego lub poczty e-mail.

Od razu zaznaczam, że nie zamierzam nikogo uczyć w tym artykule jak przeprowadzać ataki hakerskie na inne osoby. Załamuje mnie fakt, jak ludzie narażają swoją prywatność w sieci. Ten poziom osiąga apogeum, a już najprostszego ataku może dokonać praktycznie każdy, kto potrafi klikać w klawiaturę i zainstalować program na komputerze. TAK! To jest takie łatwe, gdy nie przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Przykład ataku hakerskiego, przy użyciu programu szpiegującego.

– Zdarza Ci się korzystać z komputerów ogólnie dostępnych dla wielu osób? Logowałeś/aś się na nich do facebooka lub poczty e-mail?
– Tak, ale przecież się wylogowałam, a haker i tak dostał się na moje konto!
Jak ja często słyszę tego typu zdanie u osób, które pytają mnie jak to jest możliwe… To bardzo proste. W sieci istnieje wiele narzędzi do szpiegowania. Najpopularniejsze z nich to tzw. keyloggery, które zapisują KAŻDE wasze kliknięcie na urządzeniu. Metoda ta wciąż wiedzie prym, ponieważ jest najprostsza. Wystarczy, że ofiara pobierze program szpiegujący lub skorzysta z publicznie dostępnego urządzenia. W tym momencie haker ma dostęp do konta, na które dokonano logowania przez ofiarę.

Przykład ataku hakerskiego, metodą podsłuchiwania sieci (sniffery).

Wyobraź sobie taką sytuacje, że siedzisz sobie na przystanku i uruchamiasz Wi-Fi w telefonie, znajdujesz sobie sieć o nazwie „Pan Wiesław WiFi” i śmiejesz się jaki to frajer, bo nie założył hasła na sieć. Korzystając z okazji logujesz się na pocztę lub facebooka, piszesz z kolegą lub koleżanką, przyjeżdża autobus, którym wracasz do domu, tracisz połączenie z WiFi „Pana Wiesława” i… gratulacje! Właśnie pozbyłeś/aś się swojej poczty lub pokazałeś/aś wszystkie wiadomości na Facebooku nieznajomej osobie.
No ale jak to się stało?! Przecież nie kliknąłem/am w żaden link ani nie podałem/am swojego hasła.
Otóż udostępniłeś/aś wszystkie dane jakie tylko mogłeś/aś, tylko o tym nie wiesz. Jak? To bardzo proste, ktoś nasłuchiwał sieci, do której się podłączyła ofiara. W naszym przypadku był to domniemany frajer „Pan Wiesio”. Jak się okazało frajerem został zupełnie ktoś inny 🙂 Dzieje się tak, ponieważ niezabezpieczona sieć może być w łatwy sposób śledzona przez hakera. Wszystkie informacje, które były przesyłane za pośrednictwem tej sieci, przechodziły przez niezabezpieczony router WiFi.

Podsumowanie.

Jak widzisz stracić swoją prywatność możesz naprawdę w bardzo łatwy sposób. Informacje, które haker może pozyskać z Twojej poczty lub facebooka mogą mu posłużyć m.in do szantażowania Cię. Pamiętaj, że niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa to wołanie do hakera o włam! Nie łykaj jak pelikan i nie bądź naiwny/a jak osioł!

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*