Problem z usunięciem Avira Free Antivirus – Poradnik

Jak usunąć Avira Free Antivirus

Problem z usunięciem Avira Free Antivirus?

Pewnego dnia, gdy chciałem przetestować nowe oprogramowanie antywirusowe wystąpił problem z usunięciem Avira Free Antivirus. Problem ten był na tyle irytujący, że zmienił on drastycznie moje zdanie na temat tego produktu. Okazało się, że Avira wcale nie chciała odinstalować się z mojego komputera, a przynajmniej nie w całości.Opis problemu.

Oczywiste jest, że nie jest wskazane posiadanie więcej niż jedno oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na urządzeniu. To też postanowiłem pozbyć się aktualnie używanej Aviry Free Antivirus, na rzecz nowego oprogramowania antywirusowego. Niestety, proces ten nie okazał się tak prosty, jak mogłoby się to wydawać.
Do usunięcia Avira Free Antivirus użyłem dostarczonego oprogramowania przez producenta. Cały proces odinstalowywania przebiegł (teoretycznie) pomyślnie. Zostałem poproszony o ponowne uruchomienie komputera. Tak też zrobiłem, niestety po ponownym uruchomieniu, Avira powróciła. W menadżerze zadań widniał proces „Antivirus Host Framework” sygnowany logiem Aviry (również znajdował się jego plik w folderze Aviry), który zużywał dość dużą (jak na antywirus) ilość pamięci operacyjnej komputera. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji „Otwórz lokalizacje pliku”, okazało się że narzędzie do odinstalowywania tego produktu, dostarczone przez producenta, nie skasowało tego oprogramowania całkowicie, ponieważ duża część plików wciąż znajdowała się na dysku. Próbowałem je usunąć ręcznie, lecz każda taka próba kończyła się komunikatem, że brakuje mi uprawnień do usunięcia tych plików (byłem zalogowany na koncie administratora, które nie posiadało żadnych ograniczeń).

Rozwiązanie problemu z usunięciem Avira Free Antivirus.

Próbowałem wielu sposobów, najpierw usuwałem ponownie oprogramowanie przy użyciu „CCleaner”, lecz niestety i on nie dał rady. Gdy moje zdenerwowanie sięgnęło najwyższego możliwego stopnia, postanowiłem wytoczyć „ciężką artylerię” przeciwko uciążliwemu oprogramowaniu antywirusowemu.

Postanowiłem pobrać narzędzie o nazwie BlitzBlank (dostępne do pobrania za darmo tutaj). Uruchomiłem ten program, a następnie przeszedłem do zakładki „Script”. Znajduje się tam dość spore pole do wpisania polecenia. Pamiętajcie jednak, że jest to naprawdę potężne narzędzie i trzeba używać go ostrożnie i z głową, ponieważ błędne użycie go, może skutkować trwałym uszkodzeniem systemu lub ważnych plików zapisanych na waszym urządzeniu. Polecenie, które wprowadziłem w tym polu wyglądało następująco:

DeleteFolder:
„C:\Program Files (x86)\Avira”

Po wpisaniu wyżej podanego polecenia nacisnąłem przycisk „Execute Now”, a program zapytał mnie czy jestem pewien, że chcę wykasować bezpowrotnie te pliki oraz poinformował, że komputer zostanie uruchomiony ponownie. Potwierdziłem wszystko, a program przystąpił do pracy. Po krótkiej chwili pozbyłem się uciążliwego oprogramowania na dobre.
Weźcie również pod uwagę fakt, że wasza ścieżka do folderu Aviry może wyglądać nieco inaczej niż u mnie, więc upewnijcie się jaka ścieżka jest u was, a następnie wprowadźcie ją do programu BlitzBlank.

Podsumowanie.

Niestety nie wiem, dlaczego Avira postanowiła w ten sposób postąpić ze mną i zablokować zupełnie możliwość usunięcia jej całkowicie z mojego dysku. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim zjawiskiem wśród antywirusów, więc tym bardziej byłem zdziwiony. Mam nadzieję że wam również pomogły te porady, jeżeli też podobny problem wystąpił na waszych urządzeniach. Być może był to błąd w samym oprogramowaniu, lecz nie w moim obowiązku jest jego naprawienie. Na ten moment nie mogę polecić Aviry, gdyż po tym zajściu nie potrafię jej ponownie zaufać. Być może wy będziecie w stanie zaufać jej jeszcze raz 🙂

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*