Recenzja Fortnite Battle Royale – Darmowy PUBG?

Recenzja Fortnite Battle Royale.

Recenzja Fortnite Battle Royale

Sukces jaki odniósł popularny Playerunknown’s Battlegrounds jest ogromny. Coraz częściej możemy usłyszeć o kolejnych rekordach PUBG’a. Tryb battle royale jest bardzo popularny, lecz istnieje niewiele gier oferujących darmową rozgrywke w tym trybie. Jeżeli już taki produkt uda nam się znaleźć, to jednak nie zachwyca on jakością. Wyjątkiem jest Fortnite, oferujący od niedawna darmowy tryb battle royale. Czy może on stanowić alternatywę dla PUBG’a? Przed wami nasza recenzja Fortnite Battle Royale.Pierwotnie ogromnym przełomem w rozpowszechnianiu tego trybu było H1Z1: King of The Kill. H1Z1 dominowało na rynku i utrzymywało się w TOP 10 najchętniej kupowanych gier, głównie za sprawą nowego trybu,  o którym jest mowa w tym artykule. Koniec „panowania” H1Z1 nastąpił w momencie, gdy na Steam ukazała się zupełnie nowa produkcja o nazwie Playerunknown’s Battlegrounds. Popularny PUBG zyskał w bardzo szybkim tempie popularność i podbił serca wielu graczy, którzy uwielbiali tryb battle royale, lecz H1Z1 ich nie zachwyciło. PUBG w mgnieniu oka pojawił się na pierwszym miejscu bestsellerów na platformie Steam.

Problem tkwił natomiast w momencie, gdy okazało się, że wielu graczy albo nie stać na PUBG’a, albo nie posiadali tak mocnej jednostki, by komfortowo grać w ten tytuł. Oba te problemy rozwiązała kolejna produkcja, zyskująca coraz większą popularność. Mowa tutaj o darmowym Fortnite: Battle Royale, który nie dość że jest za darmo, to w dodatku ma dość niewielkie wymagania sprzętowe, gdyż produkcja ma dość specyficzną grafikę, nie wymagającą mocnego sprzętu.

W Fortnite podobnieństw do PUBG’a można znaleźć wiele, lecz nie są to identyczne produkcje. Różnic jest sporo, począwszy od samej oprawy graficznej, kończąc na trybie widoku TPP i zupełnie innych, prostszych mechanikach strzelania z broni. Jeżeli mowa o mechanice strzelania, to nie trzeba posiadać dużych umiejętności, by celnie strzelać w przeciwników. Wystarczy tylko opanować i dostosować czułość myszki i poznać podstawowe mechanizmy w grze, by celnie trafiać w przeciwników.

Budowanie w Fortnite.

Moją uwagę przyciągnął również mechanizm budowania. Jest on niezwykle prosty, a daje ogromną ilość zabawy w budowaniu własnych fortec. Oczywiście nie są to fortece tworzone z myślą o tym, by ładnie wyglądały i służyły nam przez dłuższy czas, ponieważ w trybie battle royale, teren z każdą minutą gry zmniejsza się. Zmusza nas to do opuszczenia terenu, na którym się znajdujemy i przemieszczania się do wyznaczonych na mapie stref. Bazy, które budujemy służyć nam mają głównie w celach obronnych przed ogniem nieprzyjaciela. Oczywiście ściany naszej bazy nie są niezniszczalne. Wystarczy od kilku do kilkunastu strzałów (lub strzał z wyrzutni rakiet), by ściany naszej bazy obróciły się w pył. Mechaniki budowania próżno szukać w PUBG’u, gdyż jej tam po prostu nie ma. Wiele osób kocha PUBG’a za to i nie chcą, by taki mechanizm pojawił się w tej produkcji, a innym go brakuje. Zdania na ten temat są podzielone.

Rozgrywka w Fortnite: Battle Royale.

Czym była by nasza recenzja Fortnite Battle Royale, gdybyśmy nie opisali modelu rozgrywki w tej produkcji. Ta jest dość ciekawa, lecz nie tak zaawansowana jak w Playerunknown’s Battlegrounds (tak wiemy… dużo tego PUBG’a w tym artykule). Jestem zdania takiego, że model rozgrywki w Fortnite jest taki mało poważny, casualowy, bardzo nastawiony na zabawę, niż poważną rozgrywkę. To oczywiście kolejna cecha tej produkcji, która sprawia, że nie można jej nazwać klonem PUGB’a. Cała rozgrywka jest jeszcze bardziej dynamiczna niż u konkurencji.

Przedmioty w grze.

W grze zaimplementowane jest bardzo dużo przedmiotów typu: apteczki; bandaże; słoiki z płynem, który daje nam pancerz (tak wiem to dość… nietypowe?); cegły, metal lub drewno, służące jako element do budowania wcześniej wspomnianych fortec. Jeżeli mowa o broni, to występuje ich kilka typów i również jest ich sporo. Są bronie dość powszechne na mapie, których parametry nie zachwycają, a są też ich rzadkie odpowiedniki, które może nie wyróżniają się wyglądem, lecz parametrami jak najbardziej. Dla przykładu broń „Karabin szturmowy” (coś na wzór M4) występuje w wersjach: szary, zielony, niebieski i purpurowy. Kolor szary to najsłabszy i najpowszechniejszy typ tej broni, a purpurowy to najmocniejszy i najrzadszy typ. Występuje też „ultra rzadki” typ złoty, lecz nie wszystkie bronie mają swój złoty odpowiednik.

System zdobywania poziomu konta.

Ta recenzja Fortnite Battle Royale nie wspomina o minusach tej gry?  Oto jeden z nich. Jest to dość ubogi system zdobywania poziomu. Jest bo jest, lecz zdobywanie coraz większego poziomu na grubszą metę nic nam nie daje, oprócz skinów, które też dostajemy rzadko. Mógł by on być rozwinięty w jakikolwiek sposób, tak by miał on większy sens. Jest to jeden z minusów tej produkcji, lecz mam nadzieję że niebawem znajdzie się jakieś zastosowanie dla tego elementu w grze.Rozgrywka ze znajomymi: para lub drużyna.

Fortnite: Battle Royale oferuje nam możliwość grania ze znajomymi. Jeżeli zagramy wraz ze swoim znajomym to system matchmakingu wrzuca nas do lobby, gdzie grają same duety. Jeżeli gramy w większym gronie osób, to system dobiera nam również inne drużyny jako przeciwników. Cały system działa dość szybko i nie musimy długo czekać, aż gra wrzuci nas do gry, niezależnie czy gramy solo, w duecie czy drużynowo.

Podsumowanie gry.

Podsumowując uważam, że Fortnite Battle Royale to w żadnym wypadku nie jest klon PUBG’a. Jest to bardzo dobra produkcja, która z pewnością nie trafi w gusta wszystkich osób, a tym bardziej nie trafi w gust ludzi, poszukujących poważnej rozgrywki. Jest to dobra gra, w której można miło spędzić długie godziny, rywalizując między sobą. Możliwość rozgrywki wraz ze znajomymi daje jeszcze więcej zabawy i satysfakcji. Pomimo tego, że mapa w grze jest tylko jedna, to każdy rozgrywany mecz jest wyjątkowy i różni się od pozostałych. Z czystym sumieniem mogę wam go polecić, tym bardziej, że jest to tytuł darmowy. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu, jakim jest recenzja Fortnite Battle Royale.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*