Jak zacząć karierę na YouTube? – Poradnik

Jak zacząć karierę na YouTube
Źródło: Pixabay.com

Poradnik: Jak zacząć karierę na YouTube.

YouTube w czasach obecnych to niewątpliwie największe źródło informacji, rozrywki, wiedzy itp. YouTube dał sławę i prace wielu ludziom, którzy jeszcze kilka lat temu, nawet nie sądzili, że będą tak popularni. Droga do sławy i zbudowania dobrze prosperującego kanału nie jest jednak taka prosta. Wiele początkujących YouTuberów zadaje sobie pytania typu: jak zdobyć widzów na YouTube, jak zacząć karierę na YouTube czy bardzo popularne w ostatnim czasie „jak się wybić na YouTube?”. W tym poradniku postaramy się wam przybliżyć nieco mechanikę i działanie YouTube, tak byście mogli zwiększyć swoje zasięgi.Zacznijmy od tego, że największą zaletą serwisu YouTube jest jego dostępność. Każdy może oglądać zamieszczone w tym serwisie materiały, zostać widzem lub założyć swój własny kanał zupełnie za darmo. Elitarni YouTuberzy mają już swoją ugruntowaną pozycję ale i także widownie, co sprawia że duża część widzów, ma już swoich „ulubieńców” i raczej nie zamierzają ich zostawiać dla innych, mniej znanych twórców. Istnieje jednak bardzo liczne grono ludzi, którzy oglądają kilku twórców. Tutaj jednak pojawia się największy problem… jak do tych ludzi dotrzeć? Jak sprawić, by chcieli oni obejrzeć właśnie wasz materiał, a nie kogoś innego? Przedstawiamy wam kilka porad, do których warto się zastosować, jeżeli checie zwiększyć swoje zasięgi na YouTube.

Pozycjonowanie filmu w wyszukiwarce Google i YouTube.

Pozycjonowanie to nieodłączny element, każdej strony internetowej, artykułu, a także filmu na YouTube. To właśnie wyszukiwarki, takie jak ta wbudowana w YouTube lub Google umożliwia użytkownikom dotarcie do waszych materiałów. Zakładam, że jakieś 80%, a może nawet 99% z was dostało się do tego poradnika, poprzez wyszukiwarki internetowe. Aby jednak wasz materiał mógł ukazać się w pierwszych stronach wyszukiwarek, musi być on odpowiednio wypozycjonowany.

Czym jest pozycjonowanie? Najprościej tłumacząc, jest to ustawienie tytułu, opisu, tagów w filmie, w taki sposób, by odpowiadały treści zawartej w materiale, a także posiadały jak najwięcej słów kluczowych.

Czym są słowa kluczowe? Załóżmy że nagraliśmy materiał o wychowywaniu owczarków niemieckich. W takim razie, naszymi słowami kluczowymi będą: „owczarki niemieckie”, „wychowanie owczarka niemieckiego”, „jak wychować owczarka niemieckiego”. Są to po prostu słowa, jakie najprawdopodobniej wpisze w wyszukiwarkę użytkownik, zainteresowany danym tematem, a my chcąc mu zaoferować swoją treść, musimy tak dopasować te słowa, by były one jak najbliższe tego, co zostanie przez niego w wyszukiwarkę wpisane.

Wiele początkujących twórców na YouTube nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dopasowanie tytułu i opisu filmu. Duża część z nich wprowadza tam byle co lub wpisuje tytuł, a opis pozostawia pusty. Jest to ogromny błąd, który diemetralnie wpływa na ilość wyświetleń filmu. Wykorzystajcie możliwość, którą oferuje wam YouTube i uzupełnijcie opis o treści zawierające jakiś przekaz merytoryczny, a w tym zawarte słowa kluczowe. Na samym dole opisu, możecie umieścić linki do innych waszych filmów lub playlist oraz fanpage na Facebooku lub stronę internetową.

Przykład dobrego tytułu filmu o tematyce np. rozwoju kanału na YouTube: „Jak zacząć karierę na YouTube”.
Przykład złego tytułu filmu o w/w

Częstotliwość filmów na kanale.

Wpływ na to, ile osób będzie odwiedzało wasze materiały oraz subskrybowało kanał, ma wiele czynników. Jednym z nich jest częstotliwość dodawania filmów na kanale. Sprawa jest banalnie prosta. Im częściej będziecie wrzucać filmy na kanał, tym chętniej YouTube będzie wasze materiały promował w wyszukiwarkach, a także na karcie „Proponowane”. Pamiętajcie jednak, by nie zaśmiecać swojego kanału setkami filmików bez żadnego przekazu, trwającymi kilka sekund, w beznadziejnej jakości, tylko po to, by wasz inny film, miał więcej wyświetleń i był lepiej promowany. To nie działa w ten sposób!Jakość dodawanych filmów.

Jakość filmów to kolejny czynnik, który ma wpływ na to, jak chętnie YouTube będzie wyświetlał wasz film w wynikach wyszukiwania oraz na karcie „proponowane”. Przykładowo: film w jakości 1080p (Full HD) trwający od 10-25 minut będzie chętniej odwiedzany i wyżej wyświetlany w wynikach wyszukiwania, niż film o tej samej tematyce w jakości 420p trwający od 1-4 minut lub 40-60 minut. Czas materiału ma znaczenie! Nie nagrywajcie zbyt krótkich lub zbyt długich materiałów, ale i nie przedłużajcie sztucznie filmów. Zalecana długość filmu to 10-25 minut, ponieważ przeciętny użytkownik właśnie tyle czasu, poświęci twojemu materiałowi.

Ilość subskrypcji kanału, oceny i komentarze pod filmem.

Tak! To też ma wpływ na to, jak szybko zdobywasz wyświetlenia. Masz bardzo dużą szansę na to, że Twój film będzie wyżej wyświetlany w wynikach wyszukiwania, jeżeli masz więcej subskrypcji, niż konkurencyjny film z mniej popularnego kanału. Niestety nie macie wpływu na to, jak chętnie widzowie, będą subskrybować Twój kanał, możecie przypominać w swoich materiałach o pozostawieniu subskrypcji, ale nie nalegać co chwila, ponieważ takim zachowaniem odstraszacie widza, a także zbędnie zapychacie film, niepotrzebną treścią. Oczywiście ilość łapek w górę/dół, też ma swoje odzwierciedlenie na pozycje filmu. Dbajcie o to, by wasze materiały miały dobre oceny i komentarze, lecz tutaj kolejny raz was proszę, byście nie byli nachalni. W wielu przypadkach, pozostawienie „lajka” i komentarza pod filmem przez widza oznacza, że niesamowicie polubił Twój film lub odwrotnie. Niestety, na 1000 wyświetleń, możesz otrzymać 10-50+ ocen i 1-5+ komentarzy.

Nagrywanie wspólnie lub w grupach.

Widzowie poświęcają więcej uwagi i bardziej preferują materiały osób, które nagrywają coś z inną osobom lub z grupom osób. Film jest wtedy ciekawszy, ponieważ więcej osób wystosowuje swoją myśl w stronę widza. Można zauważyć że wiele popularnych YouTuberów nagrywa wspólnie jakieś materiały, właśnie z tego powodu. Ogólnie nagrywanie wspólnie z kimś mniej lub bardziej znanym w środowisku YouTube sprawia, że widzowie z współpracującego z wami kanału będą odwiedzać chętnie wasze materiały.

Podsumowanie.

Wpływ na rozwój waszego kanału ma bardzo dużo czynników. Być może o wielu z nich, nawet nie słyszeliście lub nie zdawaliście sobie sprawy, że taka drobnostka jak opis filmu, może mieć wpływ na pozycje i popularność waszego kanału na portalu YouTube. Te drobne rady powinny pomóc, w rozwoju waszych kanałów, a jeśli jesteście ciekawi mojego kanału zapraszam was serdecznie, link znajdziecie poniżej. Myślę że odpowiedziałem na najważniejsze pytanie, czyli jak zacząć karierę na YouTube.

Kanał YouTube autora poradnika: DaltooN – YouTube.com

Inne poradniki: Poradniki BoxTech.pl

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*