Jak usunąć wirusa z komputera? – Poradnik

Jak usunąć wirusa z komputera?

Technologia, a z nią komputery coraz bardziej wkraczają do naszego życia i stają się nieodłącznym elementem naszego funkcjonowania w teraźniejszym świecie. Internet umożliwia nam dokonywanie transakcji bez wychodzenia z domu. Jest to ogromna wygoda ale też ogromne niebezpieczeństwo. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt. A co jeśli mimo wszystko do naszego komputera dostało się potencjalne niebezpieczeństwo? Jak usunąć wirusa z komputera? Zapraszamy do tego poradnika.Bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystamy na co dzień jest bardzo ważne. To właśnie z nich dokonujemy transakcji online, kontaktujemy się ze znajomymi, wysyłamy prywatną korespondencję czy przechowujemy ważne dla nas dokumenty. Nieznajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa może mieć dla was fatalne skutki w postaci utraconych środków na koncie bankowym, przechwycenie prywatnej korespondencji, podsłuchiwanie i śledzenie waszej aktywności w Internecie, jak i na zewnątrz itp.

Jeżeli już jednak doszło do sytuacji, gdzie wasze urządzenie zostało zawirusowane jak usunąć wirusa z komputera? Czy zwykły antywirus wystarczy? Otóż samo skanowanie antywirusem może niewiele dać. Należy wykonasz szereg mniej lub bardziej skomplikowanych czynności, by mieć większą pewność że niebezpieczeństwo zostało zażegnane na dobre. Obecnie hakerzy bardzo dobrze zabezpieczają swoje złośliwe oprogramowanie przed detekcją przez nawet najlepsze antywirusy. Nie możemy jednak całej winy zrzucać na oprogramowanie antywirusowe, ponieważ to użytkownik jest najsłabszym elementem, który najczęściej zawodzi. To w naszym interesie jest nie dopuścić do zainfekowania, antywirus jest jedynie dodatkiem, który ma nam pomagać. A więc gdy już dojdzie do zainfekowania, jak usunąć wirusa z komputera?

Usuwanie złośliwego oprogramowania – aktualizacje.

Na samym początku zakładam, że posiadacie już zainstalowane jakieś oprogramowanie antywirusowe, ponieważ bez niego nie obejdzie się. Czyszczenie rozpocznijmy od zaktualizowania systemu operacyjnego do najnowszej wersji. W systemach operacyjnych, przy domyślnej konfiguracji, aktualizacje powinny wykonywać się automatycznie, w czasie kiedy nie korzystamy z komputera. Należy jednak się upewnić czy aktualizacje wciąż są instalowane automatycznie.

W tym celu należy wykonać następującą kombinacje klawiszy: Windows + S, a następnie wpisać frazę: Windows Update. W podpowiedziach powinno wyświetlić się nam „Ustawienia usługi Windows Update„, klikamy w tą opcje. W nowym oknie pojawią nam się elementy usługi Windows Update, odpowiedzialnej za aktualizowanie naszego systemu operacyjnego do wersji najnowszej. Aby upewnić się że korzystamy z najświeższej wersji systemu, klikamy przycisk „Sprawdź aktualizacje„. Po naciśnięciu, będziemy musieli chwilę odczekać, ponieważ system będzie porównywał obecnie zainstalowaną wersję systemu, z tą która znajduje się na serwerach Microsoftu. Jeżeli będą się one zgadzały, oznaczać to będzie że element aktualizacji systemu jest już za nami. W przeciwnym wypadku należy zaczekać, aż usługa pobierze wszystkie pliki, następnie należy wykonać instalację poprzez ponowne uruchomienie systemu.

Po prawidłowym zaktualizowaniu systemu możemy przejść do aktualizacji antywirusa. Jak jej dokonać musicie się dowiedzieć sami, ponieważ istnieje wiele oprogramowań, a także z nich ma inny interfejs użytkownika. Zazwyczaj kryje się ona w zakładce „Aktualizacje” lub w oknie głównym aplikacji. Po zainstalowaniu aktualizacji, możemy przejść do instalacji kolejnego kluczowego oprogramowania, jakim jest MalwareBytes Anti-Malware . Absolutnie nie reklamujemy tutaj żadnego oprogramowania, jeżeli znacie inne alternatywne programy do czyszczenia komputera z malware, to możecie instalować śmiało. Grunt byście byli pewni tego produktu! My rekomendujemy akurat ten produkt, ponieważ jest on sprawdzony i pewny. Po zainstalowaniu możemy przejść dalej.

Usuwanie złośliwego oprogramowania – Odinstalowywanie niechcianych aplikacji.

Zajmijmy się teraz usuwaniem zbędnego oprogramowania z naszego komputera. Zaznaczamy tutaj, byście odinstalowywali tylko te aplikacje, których jesteście absolutnie pewni, że nie zaszkodzicie swojej maszynie, ponieważ wśród masy programów, mogą się znaleźć sterowniki, które nieświadomy użytkownik może skasować. Usuwajcie tylko te programy, które są wam nie potrzebne lub wyglądają podejrzanie. Najczęściej złośliwe oprogramowanie ma w nazwie takie frazy jak „Toolbar”, „Kupony”, „Darmowe…” lub podszywają się pod programy antywirusowe, my nazwę własnego antywirusa znamy, więc jeżeli znajdziecie inny program, podszywający się pod jakieś oprogramowanie antywirusowe, a wiecie że z pewnością nim nie jest, to od razu usuńcie. Jeżeli jednak macie program, który w nazwie zawiera słowa „Driver”, „Drivers”, „Nvidia”, „Sterownik”, „AMD” itp. to absolutnie ich nie kasujcie, ponieważ mogą to być sterowniki.

Aplikacje usuwacie poprzez specjalnie stworzony panel w systemie Windows, znajdziecie go w panelu sterowania (Windows + S i fraza „Panel Sterownia”), a następnie w zakładce Programy szukamy odnośnika „Odinstaluj program”. Pojawi się okno z listą zainstalowanych aplikacji na komputerze, to właśnie tam możecie usuwać niechciane oprogramowanie.Usuwanie złośliwego oprogramowania – Antywirus i Anti-malware.

Po usunięciu niepotrzebnych oraz podejrzanych programów możecie przejść do antywirusa, tam wykonujecie pełne skanowanie komputera. Najlepiej byście w tym czasie nie korzystali z maszyny, a jedynie pozwolili jej pracować i szukać zagrożenia. Proces ten może potrwać do nawet kilku godzin, więc należy uzbroić się w cierpliwość i czekać. Po zakończonym skanowaniu komputera programem antywirusowym, zabieramy się za program MalwareBytes Anti-Malware. Powinien być on już uruchomiony, więc wystarczy do niego przejść, a następnie wybrać zakładkę Skanowanie, po czym zaznaczyć opcję Pełne skanowanie, analogicznie jak w programie antywirusowym, czekamy cierpliwie, ponieważ czynność ta może również potrwać do kilku godzin, w zależności od tego, ile plików znajduje się na naszym dysku lub dyskach.

Jak usunąć wirusa z komputera
Program MalwareBytes Anti-Malware – Konfiguracja skanowania

Podsumowanie

Niebezpieczeństwo powinno zostać zażegnane. Jeżeli jednak zagrożenie wciąż istnieje i daje o sobie znać w postaci wolniejszej pracy urządzenia lub jesteście nękani przez reklamy w systemie i na stronach internetowych (na których reklam być nie powinno) to możliwe, że koniecznie będzie zainstalowanie systemu operacyjnego od nowa. Jest to najlepsze rozwiązanie i najpewniejsze.

Pamiętajcie o tym, byście zachowali ostrożność w Internecie, nie wchodzili w podejrzaną korespondencję e-mail, od nieznanych nadawców. Nie klikajcie w nieznane wam linki, a także uważajcie na strony typu phishing, czyli takie, które podszywają się pod najpopularniejsze strony internetowe. Można je łatwo zdiagnozować po innym adresie strony WWW, zazwyczaj różni się od oryginału literką, którą na pierwszy rzut oka ciężko wychwycić. Oczywiście nie instalujcie programów z nieznanego źródła. Należy uczyć się na błędach i nie dopuszczać do kolejnych takich sytuacji, bo jak widać, możecie przez to stracić nie tylko swój czas, lecz także narazić swoją prywatność. Mamy nadzieję że odpowiedzieliśmy na wasze pytanie jak usunąć wirusa z komputera i pomogliśmy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*