Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS – Wstęp

Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS

Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS – Wstęp do kursu

Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS to cenna umiejętność. Dzięki takiej umiejętności, możecie się promować w sieci, przedstawić siebie lub ofertę swojej firmy. Jest wiele zastosowań i korzyści z posiadania własnej strony internetowej. Ponadto umiejętność kodowania jest bardzo przydatna, ponieważ może to być dobry wstęp do programowania.My postaramy się, w jak najprostszy sposób wytłumaczyć i nauczyć was tworzenia statycznych stron internetowych. Wstęp ten będzie poświęcony pojęciom, a także programom, których będziemy potrzebować do tworzenia witryn.

Jak zaznaczyliśmy wyżej, na samym początku, będziemy uczyć się tworzenia statycznych stron internetowych. Wielu z was może teraz zadawać sobie pytanie: Co to znaczy statyczna strona internetowa? Statyczna strona internetowa to witryna w sieci, która prezentuje ciągle tą samą treść, dla każdego użytkownika. Ten typ stron internetowych jest najprostszy do stworzenia, ponieważ nie wymaga on programowania. Witryny prezentujące inną treść, jak np. nasz blog, to strony dynamiczne. Oznacza to, że strona prezentuje nowe treści co jakiś czas. Przykładowo, pojawia się na niej jakiś wpis, komentarz itp.

Edytor kodu to pierwszy krok w stronę kodowania!

Przejdźmy teraz do kolejnej części tego wstępu, a mianowicie programów, jakie będą nam potrzebne do tworzenia stron internetowych w HTML i CSS. Tak naprawdę do tworzenia stron internetowych może wystarczyć sam systemowy notatnik, my jednak użyjemy profesjonalnego edytora kodu, który będzie nam znacznie ułatwiać kodowanie stron, poprzez chociażby podświetlanie składni kodu. Dzięki takim rozwiązaniom, będziemy mogli łatwo zdiagnozować błąd w kodzie lub odróżnić kod od tekstu, pojawiającego się na naszej stronie WWW. My polecamy wam program o nazwie Notepad ++ (kliknij, by przejść na oficjalną stronę pobierania Notepada), jest to przyjazny i w pełni darmowy edytor kodu, oparty na licencji GPL.

Oczywiście potrzebujemy jeszcze czegoś, co będzie interpretowało nasz kod, i wyświetlało go w postaci strony internetowej. Tym interpreterem jest przeglądarka internetowa. My polecamy wam Mozillę Firefox (przejdź na oficjalną stronę Firefox, aby pobrać przeglądarkę). Posiada ona szereg wbudowanych narzędzi dla web developerów, co ułatwi nam pracę.

Licencje – czyli jak nie trafić za kratki, przez głupie zdjęcie?

Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS to również odpowiedzialność! Pamiętajcie, że na waszej stronie, którą będziecie chcieli kiedyś udostępnić w sieci Internet, nie może być treści, do których nie macie praw. Przykład: Nie umieszczajcie na stronie zdjęć i/oraz treści, których nie jesteście autorami. Darmowe zdjęcia, również mogą być objęte prawem autorskim, zakazującym rozpowszechniania ich na innych witrynach.

W późniejszych etapach naszego kursu, przedstawimy wam kilka stron z darmową grafiką, którą będziecie mogli publikować na swoich witrynach. Póki co miejcie na uwadze to, że nie wszystko możecie publikować w Internecie.Czym jest HTML i CSS?

HTML jest językiem, opisującym budowę strony internetowej. Tak można to interpretować w najprostszy sposób. Dzięki ogromnemu zestawowi znaczników, opisujemy naszą stronę i jej poszczególne elementy. Najprościej tłumacząc to HTML służy nam do zbudowania szkieletu i mechaniki działania strony. Teraz do akcji wkracza CSS. To on pozwala opisać nam, jak strona ma wyglądać, w którym miejscu będzie tło o kolorze czarnym, a gdzie tło o kolorze czerwonym itp. Ponadto CSS możemy podzielić na dwa rodzaje: CSS wewnętrzny oraz zewnętrzny.

CSS wewnętrzny to kod, który jest zagnieżdżony (zamieszczony/napisany) w tym samym miejscu co kod HTML’a, natomiast CSS zewnętrzny to osobny plik z arkuszem, opisującym wygląd naszej strony. Posiadając zewnętrzny arkusz, możemy szybciej edytować kilka elementów strony, w jednym pliku. Wyobraźmy sobie sytuacje, że piszemy dość rozbudowaną stronę WWW i w pewnym momencie dociera do nas że jeden element strony, który występuje na każdej podstronie, musi mieć inny kolor. W tym momencie mając CSS’a osobno zagnieżdżonego w każdym dokumencie HTML’a, musimy poprawiać na kilku, a czasem nawet kilkunastu podstronach.

Posiadając zewnętrzny arkusz CSS, wchodzimy wyłącznie do jednego pliku, odnajdujemy stosowną linijkę kodu, odpowiadającego za wygląd naszego elementu, definiujemy inny kolor i zapisujemy.

Tworzenie stron internetowych w HTML i CSS to świetna zabawa, która skutecznie i produktywnie zabije wasz czas i zapewniam was, nie będziecie się nudzić 🙂

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*