Malware ukryte w CCleaner – Hakerzy wykorzystali lukę

Malware ukryte w CCleaner

Malware ukryte w CCleaner – Hakerzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach programu.

Malware ukryte w CCleaner. Taka informacja obiegła Internet. Szacujemy że zarażone mogą być miliony komputerów użytkowników, którzy w ostatnim czasie instalowali program CCleaner.CCleaner (dawniej Crap Cleaner) to jedno z najpopularniejszych oprogramowań do oczyszczania dysku i naprawiania błędów w rejestrze systemu operacyjnego Windows. Stworzony został przez Brytyjską firmę Piriform, która obecnie należy do Avast Software. Systemy operacyjne jak OS X oraz Android, również doczekały się swojej wersji programu CCleaner.

Doniesienia badaczy z Cisco Talos, mówią iż zabezpieczenia serwerów firmy Avast (obecnych twórców CCleanera), zostały złamane przez  hakerów. Według badaczy hakerzy zagnieździli malware w instalatorach programu CCleaner. Popularny program do oczyszczania dysku został pobrany ponad 2 miliardy razy, co oznacz że był on „łakomym kąskiem” dla hakerów. Mamy nadzieję że nie instalowaliście tego oprogramowania w ostatnim czasie. Jeżeli jednak należycie do nieszczęśliwego grona użytkowników, które w ostatnim czasie pobierały CCleanera, radzimy abyście natychmiast odinstalowali program, a swój system operacyjny dokładnie przeskanowali oprogramowaniem antywirusowym, a także oprogramowaniem typu anti-malware.

Po wykonaniu czynności sprawdzających, czy na waszym dysku nie znajduje się jakiś wirus, wstrzymajcie się z instalacją CCleanera przez najbliższy czas, przynajmniej dopóki Piriform nie wygłosi stosownego oświadczenia na temat całego tego zajścia, z informacją że problemy zostały zażegnane.

Swoją drogą to całkiem zabawna sytuacja, że tak ogromna korporacja jaką niewątpliwie jest Avast Software, twórca jednego z najpopularniejszych oprogramowań antywirusowych dopuścił do sytuacji, że ktoś umieścił wirus w ich własnym oprogramowaniu, a oni sami nic o tym nie wiedzieli.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*