NASA: Sonda Cassini strącona do atmosfery Saturna

Sonda Cassini strącona do atmosfery Saturna

Sonda Cassini strącona do atmosfery Saturna.

Sonda Cassini strącona do atmosfery Saturna przez NASA. Po 13 latach wiernego spełniania swojego obowiązku, amerykańska agencja kosmiczna, postanowiła iż żywot sondy Cassini musi zostać zakończony. Pytanie brzmi: Dlaczego Cassini nie może, po prostu sobie orbitować wokół Saturna?NASA jakiś czas temu opublikowała materiał, w którym twierdzą, że na księżycach Saturna (Enceladusie oraz Tytanie) mogą występować formy życia. Z racji, iż misja, która zbada ten fakt dopiero ma się odbyć, NASA nie chce ryzykować rozbicia się sondy na powierzchni jednego z tych obiektów, ponieważ to mogło by się wiązać z zanieczyszczeniem biosfery księżyców, a w konsekwencji ciężko by było jednoznacznie stwierdzić, czy ewentualne znajdujące się tam formy życia, pochodzą z Ziemi czy faktycznie wykształciły się na księżycu, ponadto takie rozbicie mogło by skazić znajdujące się tam środowisko i zabić domniemane formy życia.

W momencie wchodzenia w atmosferę Saturna, anteny sondy Cassini zostały skierowane ku ziemi, tak by sonda mogła przesłać nam swoje ostatnie wykonane zdjęcia, w momencie wchodzenia w atmosferę Saturna, tuż przed utratą jakiejkolwiek łączności. Ostatnie zdjęcia sondy mają ukazać się już dzisiaj, więc czekamy z niecierpliwością.

Sonda zakończy swój żywot, w skutek ogromnego ciśnienia, jakie panuje na tej gazowej planecie. Im jakiś obiekt jest bliżej tak masywnej planety, tym większe siły na niego działają. Istnieje również teza, iż pierścienie Saturna (które są zwykłym gruzem, orbitującym wokół planety z ogromną prędkością) to efekt rozerwania jednego z księżyców Saturna, który zbliżył się zbyt blisko tego gazowego giganta, co spowodowało rozerwanie go. Być może taki los spotkał sondę Cassini.

Tutaj możecie zobaczyć zdjęcia wykonane przez Cassini: Kliknij, by przejść na stronę internetową NASA

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*